Kategorie
Aktualności

Dni Twierdzy Kraków – fotorelacja

Dni Twierdzy Kraków w Forcie 52 1/2 S Sidzina

W weekend 17 i 18 września w ramach Dni Twierdzy Kraków 2022 odbywających się podczas 30 jubileuszowych Europejskich Dni Dziedzictwa, Fort 52 ½ S Sidzina stał się celem dla blisko 1000 pasjonatów historii i odkrywców nowej, artystyczno-kulturalnej przestrzeni na mapie Krakowa.

Pionierzy którzy do nas zawitali, byli pierwszymi eksploratorami świeżo zrewitalizowanego zabytku, przez lata niszczejącego, a obecnie przywróconego do służby kulturze i mieszkańcom miasta.

Historie spod ziemi, czyli eksploracja zakamarków fortu z przewodniczką – Magdą Brhel, cieszyły się dużą popularnością, a niemała frekwencja (pomimo deszczowej aury!), pokazała jak wielu naszych sąsiadów (i nie tylko) jest naprawdę zaciekawionych nową odsłoną Fortu i jego przyszłej działalności. Tutaj chcemy też podziękować za archiwalne zdjęcia fortu, które spłynęły do nas po weekendzie. Ogromnie nam miło, że zechcieliście się nimi za nami podzielić!

Zwiedzaniu towarzyszyła wystawa „Inżynierowie Niepodległości” autorstwa dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa oraz dr hab. inż. arch. prof. Jadwigi Środulskiej – Wielgus.

Historyczna strona Fortu Sztuki (i) Życia to oczywiście nie wszystko, a zaledwie fragment tego, co czekało na odwiedzających. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również część artystyczna, czyli baśniowy spektakl na motywach fragmentów „Małego Księcia” przygotowany przez Integracyjną Grupę Teatralną naszej Fundacji, warsztaty malarskie prowadzone przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych oraz porywające opowieści w klimacie jesiennej równonocy, okraszone żarem z ogniska i humorem utalentowanego opowiadacza – Mateusza Świstaka.

Park forteczny odkrył swoje tajemnice podczas spaceru z dendrologiem – dr. inż. arch. kraj.  Wojciechem Bobkiem, a korzystający z przygotowanej przez nas ścieżki ornitologiczno- przyrodniczej, prowadzącej przez mniej uczęszczane zakamarki parku, mogli bliżej poznać zwyczaje zamieszkujących go ptasich lokatorów. Dla dzieci, mikro wyprawę pełną zabawy i  przyrodniczej wiedzy przygotowała Ania Warzyńska z Fundacji Dzieci w Naturę. Nawet małe oberwanie chmury nie zniechęciło naszych najmłodszych gości przed odkrywaniem „Co w trawie piszczy?”.

Równie zmotywowani okazali uczestniczy questingu  i w niedzielę, pomimo niesprzyjającej aury, na zielone tereny wokół Fortu wyruszyli pasjonaci gier terenowych, by wziąć udział w inauguracji questu “Skarby Fortu 52 ½ S Sidzina”. To już druga ścieżka w Forcie Sidzina , prowadząca graczy przez mniej znane meandry fortecznej historii, pełne zagadek, łamigłówek, a czasem i błota!

Wisienką na torcie były spotkania z naszymi gośćmi specjalnymi. Joanną Pajdak- Subry, autorką książki „ Pasje życia. Oddycham pod wodą”,  z którą rozmawialiśmy o trudach, wyzwaniach i wspaniałych sukcesach nurków z niepełnosprawnościami, Michałem „Szyszkodarem” Klimczykiem – krakowskim artystą ratującym książki i promującym czytelnictwo poprzez sztukę oraz Wioletą Więckowską – psycholog Fundacji Pełnej Życia,  która opowiadała o zasadach savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.

Obchody Dni Twierdzy Kraków dały nam również okazję do złożenia podziękowań przyjaciołom i współautorom przywrócenia do świetności zniszczonego zabytku. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Artur Chojnacki, ekspert Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa , Konsul Generalny Austrii Martin Gärtner, Wojewódzki Konserwator Zabytków Piotr Turkiewicz, dyr. Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Joanna Florkiewicz- Kamieniarczyk, Firma Konserwatorska Piotra Białko.

Wysoka frekwencja odwiedzających i zainteresowanie planami Fundacji związanymi z tym miejscem dają nam niezbity dowód na to, że oferta kulturalna sięgająca poza ścisłe centrum Krakowa jest równie potrzebna i Fort, który dotąd był niszczejącą ruiną na obrzeżach miasta , może stać się przestrzenią mającą wiele do zaoferowania, nie tylko dla najbliższych sąsiadów, ale i wszystkich mieszkańców Krakowa.  Gwarantujemy, że nie zawiedziemy tych oczekiwań i już niebawem ponownie zaprosimy Was do Fortu Sztuki (i) Życia – miejsca dostępnego i atrakcyjnego dla wszystkich. Bez podziałów na osoby zdrowe i osoby z niepełnosprawnościami.

W Forcie Sztuki (i) Życia, będącym pod opieką Fundacji Pełnej Życia, w najbliższej przyszłości otwarte zostanie centrum hipoterapii, którego współgospodarzami będą osoby z niepełnosprawnością.

Już teraz natomiast, jest i będzie przestrzenią społecznej integracji, edukacji, działań artystycznych, kulturalnych, przyrodniczych, sieciujących. Miejscem, które łączy ludzi poprzez ich pasje.

 

 

Za nieocenioną pomoc i wsparcie w przygotowaniach obchodów Dni Twierdzy Kraków dziękujemy: ZHR Wagabundy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Scandale Royal, Joanna del Fidali.

 

Partnerem w realizacji wydarzeń programu Dni Twierdzy Kraków  podczas 30. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się w dniach 10-18.09.2022 r. było Miasto Kraków.

Część wydarzeń towarzyszących obchodom Dni Twierdzy Kraków w Forcie 52 ½ S Sidzina zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz PFRON.

 

 

Miasto Kraków –  Partner Obchodów Dni Twierdzy Kraków

podczas 30. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się w dniach 10-18.09.2022 r.

Twierdza Kraków logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *